Liczby dnia
Pb95, cena maksymalna 17.10-19.106,89 zł/lDiesel, cena maksymalna 17.10-19.108,00 zł/lLPG, średnia 14.103,39 zł/lPrąd w domu G11 z dystrybucją0,97-1,10 zł/kWh100 km elektrykiem z gniazdka (16 kWh, G11)15,58 zł100 km z nocnej taryfy G1210,18 złOrlen Charge DC2,69 zł/kWhPrzydomowe Magazyny Energii: nabór od20.10Orionidy, maksimum21.10iPhone Duo w sklepach od23.10Zmiana czasu na zimowy25.10, 3:00 → 2:00
dane z 18.10.2026

Czy fotowoltaika się opłaca w 2026? Policzyłem zwrot dla trzech domów przy net-billingu i cenach ujemnych

Instalacja 6 kWp za ok. 28 tys. zł zwraca się przy net-billingu po ok. 8,5 roku, a z ulgą termomodernizacyjną po 7,5. Magazyn energii, nawet z nową dotacją, wydłuża ten czas do 10-14 lat. Policzyłem trzy warianty na cenach z 2026 r.

Aktualizacja: 4.10.202613 min czytania21 źródeł
Czy fotowoltaika się opłaca w 2026? Policzyłem zwrot dla trzech domów przy net-billingu i cenach ujemnych
W skrócie
  • Instalacja 6 kWp kosztuje typowo ok. 28 tys. zł brutto z montażem, a 10 kWp 38-52 tys. zł (zestawienia Oferteo i BuildIQ z 2026 r.).
  • 1 kWp daje w Polsce ok. 950-1050 kWh rocznie. Instalacja 6 kWp to więc ok. 6 MWh.
  • Nadwyżki wycenia rynek. Miesięczna cena RCEm w 2025 r. wahała się od 136,30 zł/MWh (czerwiec) do 480,01 zł/MWh (styczeń). W 2025 r. było 352 godziny z ujemną RCE.
  • Mój Prąd się skończył. Od 20.10.2026 rusza nabór Przydomowe Magazyny Energii cz. 2: do 16 tys. zł na magazyn przy net-billingu, ale nic na same panele.
  • Zwrot w moich wyliczeniach: 6 kWp bez magazynu 8,5 roku (7,5 z ulgą), 8 kWp przy pompie ciepła 7,2 roku (6,4), 6 kWp z magazynem 16 kWh 14 lat (10,5 z dotacją i ulgą).

Fotowoltaika w Polsce przestała być prostą inwestycją typu „panele na dach i rachunek znika". W net-billingu energia oddana do sieci jest warta tyle, ile płaci za nią rynek w danej godzinie, a w słoneczne południa bywa to zero. Sprawdziłem aktualne ceny instalacji, dane PSE o cenach energii, zasady nowej dotacji NFOŚiGW i ulgi podatkowej, a potem policzyłem prosty okres zwrotu dla trzech typowych domów.

Ile kosztuje fotowoltaika w 2026 roku

Ceny instalacji zależą od paneli, falownika, dachu i regionu, dlatego źródła podają szerokie widełki. Zebrałem trzy zestawienia z 2026 r.:

MocCena typowa (BuildIQ)Widełki (Oferteo i inne)Tańsze oferty (Neptun Energy)
6 kWp28 000 zł24 000-33 000 zł18 600-24 000 zł
8 kWp34 000 zł32 000-48 000 zł24 000-29 600 zł
10 kWp40 000 zł38 000-52 000 zł28 000-36 000 zł

Wszystkie kwoty są brutto z montażem (8% VAT przy domu jednorodzinnym). Do wyliczeń biorę wartości typowe, czyli ok. 4 000-4 700 zł za kWp. Magazyn energii to osobny wydatek. Według cennika NEXBE z 2026 r. SolaX 10,6 kWh kosztuje z montażem 25 710 zł, a SolaX 15,9 kWh 28 334 zł. Większość zestawień mieści magazyny 10 kWh w przedziale ok. 21-30 tys. zł.

Uwaga

To ceny z cenników instalatorów i porównywarek, a nie niezależne średnie rynkowe. Przed decyzją zbierz minimum trzy wyceny na tę samą moc i porównaj, co jest w cenie: falownik, konstrukcja, zabezpieczenia, zgłoszenie do operatora.

Ile prądu produkuje 1 kWp w Polsce

Według danych PVGIS (Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej) 1 kWp daje w Polsce ok. 900-1150 kWh rocznie, zależnie od regionu i kąta nachylenia. Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025" przyjmuje 950-1050 kWh/kWp, a redakcja GLOBEnergia na własnej instalacji ok. 1000 kWh. Ja też liczę 1000 kWh z 1 kWp.

Ważny jest kierunek dachu. W symulacji Akademii Fotowoltaiki ta sama instalacja 5,3 kWp daje na południe 5 697 kWh, a na wschód-zachód 4 492 kWh, czyli ok. 1075 wobec 848 kWh z 1 kWp. Układ wschód-zachód produkuje mniej, ale rozkłada produkcję na rano i popołudnie, kiedy częściej zużywasz prąd na bieżąco.

Większość energii powstaje od kwietnia do września, a zimą produkcja spada kilkukrotnie. To dlatego nawet duża instalacja nie pokryje całego zużycia domu z pompą ciepła.

Autokonsumpcja to najważniejsza liczba w net-billingu

W net-billingu każda kilowatogodzina z paneli ma dwie różne wartości:

  • zużyta na bieżąco w domu: oszczędzasz pełną cenę, czyli energię i opłaty zmienne za dystrybucję. W G11 u PGE to ok. 1,10 zł/kWh brutto w 2026 r.,
  • oddana do sieci: trafia do depozytu prosumenckiego po cenie rynkowej RCE. Od 27 grudnia 2024 r. ta cena jest ustawowo powiększana o 23% (współczynnik 1,23).

Depozyt pokrywa tylko część rachunku za energię. Opłaty dystrybucyjne za prąd pobrany z sieci płacisz osobno. Niewykorzystany depozyt nie przepada w całości: przy rozliczeniu godzinowym RCE możesz odzyskać do 30% jego wartości, przy miesięcznym RCEm do 20%.

Ile energii zużyjesz na bieżąco? W analizie Otovo opisanej przez Gramwzielone instalacja 6 kWp produkowała ok. 6 321 kWh rocznie. Autokonsumpcja wynosiła średnio 36%, a z magazynem 5 kWh ok. 66%. NEXBE podaje 20-30% bez magazynu i 60-70% z magazynem 10 kWh. Część praktyków uważa te liczby za zawyżone i mówi o mniej niż 20% bez magazynu. Rozrzut jest duży, bo wszystko zależy od tego, czy ktoś jest w domu w dzień, ile prądu zużywa i jak duża jest instalacja w stosunku do zużycia. Ile prądu biorą poszczególne urządzenia, sprawdzisz w mojej tabeli zużycia prądu.

Ile warta jest energia oddana do sieci: RCE i ceny ujemne

Prosumenci, którzy przyłączyli instalację od 1 lipca 2024 r., rozliczają się po godzinowej cenie RCE. Wcześniejsi mogą zostać przy miesięcznej RCEm. Od października 2025 r. ceny na rynku ustalane są w okresach 15-minutowych, a nie godzinowych. Tak wyglądała RCEm według PSE:

MiesiącRCEm 2025 (zł/MWh)RCEm 2026 (zł/MWh)
Styczeń480,01-
Marzec182,96191,95
Kwiecień163,19ok. 130
Czerwiec136,30273,20
Lipiec284,83262,88
Sierpień214,68294,53
Wrzesień279,71PSE poda 11.10.2026
Grudzień466,08-

Prosta średnia z 12 miesięcy 2025 r. to ok. 299 zł/MWh, ale od kwietnia do września, kiedy panele produkują najwięcej, tylko ok. 216 zł/MWh. Przy rozliczeniu godzinowym jest jeszcze gorzej, bo najniższe ceny przypadają na południe, czyli szczyt produkcji.

352 godzinytyle godzin z ujemną ceną RCE było w 2025 r., wobec 199 w 2024 r. i 32 w 2023 r. (Akademia Fotowoltaiki)

Do czerwca 2026 r. godzin z ujemną RCE było już 236. W kwietniu 2026 r. cena w południe spadała poniżej zera w 16 dniach. Gdy RCE jest ujemna, do rozliczenia prosumenta przyjmuje się zero: depozyt nie rośnie, ale też nie maleje. Odwrotnie jest wieczorem, kiedy według Gramwzielone RCE dochodzi do 0,5-0,9 zł/kWh. To główny argument za magazynem: przesuwa energię z południa na wieczór.

Do wyliczeń przyjmuję wartość energii oddanej na poziomie 0,25 zł/kWh netto (Otovo w swojej analizie przyjęło ważone 0,26 zł). Po współczynniku 1,23 to ok. 0,31 zł/kWh w depozycie, czyli mniej niż jedna trzecia ceny prądu kupowanego z sieci.

Dotacje 2026: Mój Prąd, magazyny energii i ulga

Mój Prąd się skończył. Nabór 6.0 zamknięto we wrześniu 2025 r. NFOŚiGW na stronie programu ostrzega, że „Mój Prąd 7.0" nie zostanie uruchomiony w dotychczasowej formule, i przestrzega przed oszustami oferującymi „gwarancję dotacji".

Przydomowe Magazyny Energii, część 1 (z KPO, budżet do 335 mln zł) dawała do 28 tys. zł na panele z obowiązkowym magazynem energii lub ciepła. Dotyczyła inwestycji zakończonych do 31 października 2025 r., a nabór wiosną 2026 r. jest zamknięty.

Przydomowe Magazyny Energii, część 2 to najważniejsza dotacja na najbliższe miesiące. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska ogłosiła 2 października 2026 r., że nabór rusza 20 października 2026 r. o 9:00. Zasady według strony programu, Gramwzielone i e-magazyny.pl:

  • budżet: 1 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego, wnioski do 1 października 2027 r. albo do wyczerpania środków,
  • magazyn energii: min. 10 kWh, a jego pojemność w Wh musi wynosić co najmniej dwukrotność mocy paneli w Wp (przy 6 kWp to min. 12 kWh),
  • dotacja do 30% kosztów, max 800 zł za 1 kWh i max 16 000 zł przy net-billingu (8 000 zł przy net-meteringu),
  • magazyn ciepła do 1 000 zł, premia do 2 000 zł za sprzęt wyprodukowany w UE, łącznie do 19 000 zł na punkt poboru,
  • koszty kwalifikowane od 1 listopada 2025 r., więc refundacja obejmuje też magazyny już kupione,
  • wymagany system zarządzania energią (EMS) z harmonogramem pracy (nie wystarczy aplikacja do podglądu) oraz praca wyspowa, czyli zasilanie domu przy awarii sieci.

Program nie finansuje samych paneli. Jeśli instalujesz PV od zera, dotacja obejmie tylko magazyn.

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu do 53 000 zł na podatnika (każdy z małżonków ma osobny limit). Fotowoltaika jest w katalogu wydatków, a od 2025 r. także magazyn energii i system zarządzania energią. Odliczasz koszt pomniejszony o dotacje. Realnie odzyskujesz 12% wydatku w pierwszym progu podatkowym albo 32% w drugim.

Okres zwrotu: trzy warianty

Jak to sprawdziłem

Prosty okres zwrotu = koszt inwestycji po dotacjach i uldze ÷ roczna oszczędność. Założenia: cena prądu 1,10 zł/kWh (PGE G11, taryfy URE na 2026), produkcja 1000 kWh z 1 kWp, energia oddana warta 0,31 zł/kWh w depozycie, ulga w progu 12%. Ceny instalacji typowe z BuildIQ, magazyn SolaX 15,9 kWh z cennika NEXBE. Pomijam wzrost cen prądu, spadek wydajności paneli i koszt wymiany falownika. W wariancie 3 depozyt przewyższa koszt energii pobranej z sieci, więc liczę tylko zużytą część plus 30% zwrotu nadwyżki.

WariantKoszt bruttoWsparcieAutokonsumpcjaOszczędność rocznieZwrot bez wsparciaZwrot ze wsparciem
1. 6 kWp bez magazynu, dom 4 000 kWh/rok28 000 złulga 3 360 zł30%3 282 zł8,5 roku7,5 roku
2. 8 kWp bez magazynu, dom z pompą ciepła 7 000 kWh/rok34 000 złulga 4 080 zł35%4 692 zł7,2 roku6,4 roku
3. 6 kWp + magazyn 15,9 kWh, dom 4 000 kWh/rok56 334 złdotacja 8 500 zł + ulga 5 740 zł50%ok. 4 010 zł14,0 roku10,5 roku

Skąd te kwoty? W wariancie 1 dom zużywa na bieżąco 1 800 kWh (1 980 zł oszczędności), a 4 200 kWh oddaje do sieci (1 302 zł w depozycie). W wariancie 2 pompa ciepła podnosi zużycie, więc na bieżąco idzie 2 800 kWh (3 080 zł), a do sieci 5 200 kWh (1 612 zł). W wariancie 3 magazyn podnosi autokonsumpcję do 3 000 kWh (3 300 zł). Dom pobiera z sieci już tylko ok. 1 000 kWh, więc z depozytu wykorzystasz ok. 620 zł plus ok. 90 zł zwrotu nadwyżki. Dotacja PME2 to 30% z 28 334 zł, czyli 8 500 zł.

Wnioski:

  • Fotowoltaika bez magazynu nadal się opłaca. 7-8,5 roku przy urządzeniu, które pracuje dwie dekady i dłużej, to rozsądna inwestycja. W drugim progu podatkowym (ulga 32%) wariant 1 zwraca się po ok. 5,8 roku.
  • Najlepiej wychodzą domy z dużym zużyciem w dzień. Pompa ciepła, praca zdalna czy ładowanie auta w domu podnoszą autokonsumpcję. Ile kosztuje ładowanie elektryka z własnego prądu w porównaniu z ładowarkami publicznymi, policzyłem w osobnym tekście.
  • Magazyn zwraca się sam w sobie bardzo długo. W moim wariancie 3 dodaje ok. 730 zł rocznie przy koszcie ponad 28 tys. zł. Sens ma przy wieczornej sprzedaży po wyższej RCE, taryfie dynamicznej albo gdy liczy się zasilanie awaryjne. Tego w prostym wyliczeniu nie ujmuję. Porównaj okres zwrotu z gwarancją producenta magazynu.
  • Droższy prąd skraca zwrot. Przy cenie 1,25 zł/kWh wariant 1 zwraca się po ok. 7,9 roku zamiast 8,5. Na 2027 r. analitycy prognozują wzrost ceny energii w taryfach, szczegóły opisałem w tekście o cenach prądu w 2027 roku.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca

  • Dach na północ albo mocno zacieniony: produkcja spada, a koszt zostaje ten sam.
  • Małe zużycie, np. mieszkanie 1 500 kWh rocznie: większość produkcji trafi do sieci po kilkadziesiąt groszy.
  • Dom pusty w dzień i brak urządzeń, które można przesunąć na godziny słoneczne.
  • Dach do wymiany w ciągu kilku lat: demontaż i ponowny montaż paneli to dodatkowy koszt.
  • Planowana sprzedaż domu w ciągu 2-3 lat.

Własne zużycie możesz policzyć w kalkulatorze prądu, a więcej tekstów o energii w domu znajdziesz w sekcji Dom i gadżety.

FAQ

Ile kosztuje fotowoltaika 10 kWp w 2026 roku?

Według zestawień Oferteo i BuildIQ z 2026 r. instalacja 10 kWp kosztuje zwykle 38-52 tys. zł brutto z montażem, typowo ok. 40 tys. zł. Tańsze oferty zaczynają się od ok. 28 tys. zł. Z magazynem 10 kWh trzeba doliczyć ok. 21-30 tys. zł.

Ile prądu produkuje instalacja 10 kWp rocznie?

Ok. 9 500-10 500 kWh przy dachu skierowanym na południe. Na układzie wschód-zachód o ok. 15-20% mniej. Najwięcej od kwietnia do września, zimą kilka razy mniej.

Czy w 2026 roku jest Mój Prąd 7.0?

Nie. Mój Prąd 6.0 zakończył nabór we wrześniu 2025 r., a NFOŚiGW informuje, że program nie wróci w dotychczasowej formule. Od 20 października 2026 r. działa nabór Przydomowe Magazyny Energii cz. 2. Daje do 16 tys. zł na magazyn przy net-billingu, ale nie finansuje samych paneli.

Co się dzieje z energią oddaną do sieci, gdy cena jest ujemna?

Gdy RCE jest ujemna, do rozliczenia prosumenta przyjmuje się zero. Depozyt nie rośnie, ale też nie maleje, więc za oddanie energii nie płacisz. W 2025 r. takich godzin było 352, a do czerwca 2026 r. już 236.

Po ilu latach zwraca się fotowoltaika w 2026 roku?

W moich wyliczeniach instalacja bez magazynu zwraca się po 6,4-8,5 roku, zależnie od zużycia i ulgi podatkowej. Z magazynem 16 kWh nawet po uwzględnieniu dotacji PME2 i ulgi wychodzi ok. 10,5 roku.

Czy opłaca się dokupić magazyn energii do istniejącej fotowoltaiki?

Z dotacją PME2 (do 30% kosztów, max 16 tys. zł) magazyn tanieje, ale przy samym zwiększeniu autokonsumpcji nadal zwraca się długo. Najwięcej daje w domach z dużym zużyciem wieczorem, przy rozliczeniu godzinowym i sprzedaży energii w wieczornym szczycie cenowym.

Źródła

Piotr Olszewski

Autor i redaktor Jutroteki. Od lat pisze o technologii, czyta cenniki, regulaminy i dokumenty i liczy, ile naprawdę kosztuje nowoczesność: od kWh w domowym gniazdku po raty za nowy telefon.

Jak pracuję i sprawdzam liczby →

Widzisz błąd w liczbach albo nieaktualną cenę? Napisz - poprawię i oznaczę datę aktualizacji.